”Syötävät lehdet” -seos Katso suurempana

”Syötävät lehdet” -seos

100-2

6,00 €

Seoksen lajit: pinaatti 'Fruhes Riesen­blatt', lehtisalaatti 'Baby leaf', japanin­kaali 'Green Leaved' ja rucola. Aurinkoa kasvisten olisi hyvä saada 6 h/päivä. 

Pinaatti 'Fruhes Riesen­blatt' on pehmeälehtinen, tummanvihreä vihannes. Erittäin nopeasti kasvava lajike. Kasvuaika 4-6 vk. Isot voimakkaan makuiset lehdet.

Lehtisalaattisekoitusessa on 10-15 erilaista sa­laattilajiketta punaisen ja vihreän eri sä­vyissä. Voidaan syödä, kun lehdet ovat pieniä tai täysikokoisia.

Japanin­kaali 'Green Leaved' on helppohoitoinen miedonmakuinen lehtivihannes. Kauniit liuskoittuneet lehdet. Satoa n.1,5 kk: kuluttua kylvöstä. Pitkä satoaika, satoa voidaan korjata koko kesän pitkälle syksyyn asti. Korjatun sadon tilalle kehittyy jatkuvasti uusia lehtiä. Kasvuston voi uusia katkaisemalla taimen, jolloin saadaan taas nuoria lehtiä käyttöön. Käyttö ruuanlaitossa: lehdet ja varret salaattiin, varret voidaan wokata tai keittää kevyesti.

Rucola on nopeakasvuinen, suosittu salaattivihannes. Satoa saadaan 20–25 vrk taimettumisesta. Pehmeälehtinen, maultaan miedon kirpeä. Lehtiä korjataan ennen kukintaa, sadonkorjuu lisää satoa. Kylmänkestävä ja vaatimaton.




  • Alkuperä: Kaupan siemen
  • Kasvupaikka: Aurinkoinen
  • Annos: 5 g
  • Maaperä: Ravinteinen, multava ja läpäisevä maa
  • Kylvöohje: Kylvö suoraan maahan maan lämmettyä touko/kesäkuussa. Taimiväli 20-30 cm, riviväli 40-50 cm. Kylvösyvyys 1–2 cm. Heinä-elokuun vaihteessa voi tehdä uusintakylvön